USA skazują na więzienie somalijskiego pirata

USA skazują na więzienie somalijskiego pirata

3 grudnia 2010

W wyniku pierwszego skazania przez sąd w USA somalijskiego pirata, otrzymał on pod koniec listopada wyrok 30 lat więzienia za zakończony niepowodzeniem atak na amerykański okręt wojenny USS Ashland w kwietniu 2010 roku. Po oskarżeniu pojawiły się pewne spory przed sądem w Norfolk’u, stan Virginia, po wcześniejszym orzeczeniu, że pięciu oskarżonych można obciążyć jedynie usiłowaniem piractwa, ponieważ ich uprowadzenie nie zakończyło się powodzeniem. W wyniku apelacji, mężczyźni stanęli przed sądem oskarżeni o piractwo.

USS Ashland (LSD – 48) jest okrętem desantowym (dock landing ship) klasy Whidbey Island.

Dane okrętu

Zamówiony: 11 grudnia 1985

Stępkę położono: 4 kwietnia 1988

Zwodowano: 11 listopada 1989

Wszedł do służby: 9 maja 1992

Port macierzysty: Baza MW Little Creek,

Virginia

Długość: 190 m

Szerokość: 26 m

Zanurzenie 6,4 m

Szybkość: powyżej 20 węzłów

W styczniu 2007 roku okręt otrzymał rozkaz przejścia ku wybrzeżom Somalii i prowadzenia operacji antyterrorystycznych w ramach grupy zadaniowej USS Dwight D .Eisenhower.

W dniu 10 kwietnia 2010 roku siedmiu podejrzanych piratów na szybkiej łodzi ostrzelało Ashland około 330 mil morskich ( 610 km) od brzegów Dżibuti. Ashland odpowiedział dwoma salwami ze swojego działka Mk-38 (2 x 25 mm). Osoby na łodzi opuściły ją kiedy stanęła w płomieniach. Łódź pneumatyczna z Ashland’a uratowała sześć osób i przetransportowała je na okręt. Ashland nie został uszkodzony a jego załoga nie odniosła obrażeń. Zrezygnowano później z oskarżenia o piractwo, ale inne oskarżenia utrzymano. Pod koniec sierpnia 2010 roku, jeden z piratów, Jama Idle Ibrahim, oraz pięciu innych, uznano winnymi zaatakowania i grabieży statku, udziału w akcie przemocy wobec osób na statku i u życie broni palnej w trakcie aktu przemocy. W dniu 29 listopada 2010 roku Jama Idle Ibrahim skazany został w sądzie federalnym w Norfolk na 30 lat więzienia z powodu udziału w kwietniowym ataku pirackim na okręt Ashland. „W dniu dzisiejszym zapadł w Norfolk pierwszy od ponad 150 lat wyrok za czyn piractwa”, powiedział amerykański minister sprawiedliwości Neil H. MacBride.

Tymczasem kontynuowane są uprowadzenia w szerokim regionie u wybrzeży Somalii, a nawet zbliżają się do Indii.

Malezyjskiej własności i pod banderą tego kraju statek kontenerowy Albedo, z 23. osobową załogą (z Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki i Iranu ) został przechwycony 26 listopada 900 mil morskich od brzegów Somalii po dwóch dniach ataków, ale innym statkom udało się uniknąć przejęcia w kolejnych dniach.

Załoga stanowiącego własność niemiecką MCL Bremen ukryła się w bezpiecznej cytadeli kiedy na statek wkroczyli piraci 26 listopada , ale potem uciekli.

Szczegóły statku

Typ: Kontenerowiec

Długość: 131 m

Szerokość: 17 m

Prędkość maks./średnia:

13,2/9.8 węzła

Bandera: Antigua i Barbuda [AG]

Sygnał wywoławczy: V2FC2

Numer IMO: 9513622

Stanowiący własność kuwejcką i podnoszący banderę Zjednoczonych Emiratów Arabskich zbiornikowiec D&K 1 zaatakowany został granatami rakietowymi w dniu 27 listopada na zachód od Malediwów, ale udało mu się uciec.

Piraci wkroczyli na turecki masowiec, 26 Agustos, 200 mil morskich od brzegów Sokotry w dniu 27 listopada, załoga ukryła się w cytadeli. Piraci zbiegli po pojawieniu się helikoptera marynarki wojennej.

Statek eksploatowany jest przez spółkę Nemtas Shipping. Kierując się najlepszą praktyką zarządzania załoga przesłała sygnał znalezienia się w niebezpieczeństwie i zamknęła się w chronionym pomieszczeniu. Nieznany z nazwy amerykański okręt wojenny wysłany został na pomoc tureckiemu statkowi.

Według spółki armatorskiej, okręt marynarki wojennej USA znajduje się obecnie w pobliżu 26 Agustos a ten będzie kontynuował przejście do portu przeznaczenia natychmiast po zakończeniu roboty papierkowej i innych formalności w związku z niepomyślnym atakiem.

Szczegóły statku

Typ statku: masowiec

Rok budowy: 2002

Długość: 190 m

Szerokość: 32 m

Nośność (DWT): 52455 t

Bandera: Turcja (TR)

Sygnał wywoławczy: TCCF6

Nr IMO: 9238478

Wypadek z udziałem holenderskiego zbiornikowca Iver Exact wydarzył się w dniu 29 grudnia zaledwie 300 mil morskich na południowy zachód od Mumbaju (dawniej Bombaju) w Indiach. Większość 22. osobowej załogi schroniła się w chronionej cytadeli, natomiast kapitan realizował manewry unikania uniemożliwiając uprowadzenie ataku.

Szczegóły statku

Typ statku: Zbiornikowiec

Rok budowy: 2007

Długość: 183 m

Szerokość: 32 m

Nośność (DWT): 46350 t

Prędkość maks./średnia:

13,5 / 11,3 węzła

Bandera: Holandia (NL)

Sygnał wywoławczy: PHJV

Nr IMO: 9307982

Fala tych i innych wypadków na Oceanie Indyjskim (patrz także poniżej) wskazuje na niewielkie odpuszczenie działań somalijskich piratów – charakteryzujących się raportami o niedawnych ekstremalnie wysokich okupach. Somalijscy piraci przetrzymują obecnie 22 statki z 521 zakładnikami.

Jeśli chodzi o inne niedawne wypadki na świecie zgłoszone do Centrum Zgłaszania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego :

Czterech uzbrojonych piratów na szybkiej łodzi podeszło do kontenerowca 160 mil morskich od indyjskiej wyspy Minicoy, w dniu 2 grudnia, ale zrezygnowali po zwiększeniu przez statek szybkości i rozpoczęciu manewrów unikania.

Piraci na szybkiej łodzi ostrzelali z broni automatycznej i granatami rakietowymi pojazdowiec; 210 mil morskich na południowy-zachód od Diego Garcia – w dniu 30 listopada- ale zrezygnowali z ataku kiedy statek podjął manewry unikania i podjął środki przeciwko piratom.

Sześciu rabusiów uzbrojonych w broń maszynową weszło na masowiec zakotwiczony w Konakry, Gwinea, w dniu 28 listopada, kradnąc gotówkę statkową i wyposażenie, poczym uciekli.

Sześciu rabusiów wtargnęło na zbiornikowiec zakotwiczony w Puerto la Cruz, Wenezuela, w dniu 27 listopada i zbiegło wraz z zapasami statkowymi.

O wszystkich atakach i podejrzanych widokach należy informować Centrum Zgłaszania Piractwa IMB, Tel.:

+603 2031 0014 ( 24 godziny), Email: imbkl@icc-ccs.org