Piractwo – ataki są kontynuowane

Piractwo – ataki są kontynuowane

29 października 2010

Piraci somalijscy kontynuują swą kampanię ataków na żeglugę przez Zatokę Adeńską i dalej na Oceanie Indyjskim.

Mimo pewnych witanych z zadowoleniem uwolnień zakładników, około 20 statków z 400 marynarzami nadal jest przetrzymywanych.

Uwolniono 20 filipińskich marynarzy ze statku VoC Daisy pod banderą panamską i powrócili oni do domu w dniu 25 października po przetrzymywaniu w charakterze zakładników od dnia 21 kwietnia, kiedy to ich statek uprowadzony został 190 mil morskich od wybrzeża Omanu.

Szczegóły statku

Typ statku: Masowiec

Rok budowy: 1998

Długość: 186 m

Szerokość: 31 m

Prędkość maks./średnia:

16/8.4 w

Bandera: Panama [PA]

Sygnał wywoławczy: 3FEQ8

Nr IMO: 9154555

Jednak mimo uwolnienia tych ludzi, dalszych 14 filipińskich marynarzy; razem z dwoma Ukraińcami i greckim kapitanem, nadal pozostaje zakładnikami kiedy greckiej własności, pod banderą singapurską chemikaliowiec York uprowadzony został około 90 mil morskich od kenijskiej Mombasy, w dniu 23 października.

Stanowiący grecką własność i podnoszący maltańską banderę statek Olig G. porwany został w dniu 20 października podczas chronionego przejścia tranzytem przez korytarz w Zatoce Adeńskiej. W skład 18. osobowej załogi wchodziło 15 gruzińskich i 3 tureckich marynarzy.

Nie wszystkie ataki są skuteczne, ponieważ statki w coraz większej mierze stosują rozwiązania przeciwko piractwu. Wykorzystywanie cytadeli, albo stref bezpiecznych gdzie załoga zamyka się w chwili wkroczenia piratów na statek, okazały się skutecznym środkiem zapobiegawczym w niedawnych atakach.

Somalijscy piraci odstąpili od próby uprowadzenia statku niemieckiej własności, pod francuską banderą, zbiornikowca do przewożenie gazu płynnego (LPG) – Maido- ze względu na takie właśnie postępowanie 14. osobowej załogi. Na statek wkroczono 100 mil morskich na południowy wschód od tanzańskiego Dar es Salaam, w dniu 26 października.
Szczegóły statku MV Maido

Typ statku: gazowiec LPG

Rok budowy: 1999

Długość: 98 m

Szerokość: 15 m

Nośność (DWT): 4197 t

Prędkość maks./średnia:

13/12.1 w

Bandera: Francja [ FR]

Sygnał wywoławczy: FNHC

Nr IMO: 9135779

16. osobowa załoga statku własności niemieckiej, pod banderą Antiguy i Barbudy, Beluga Fortune, także schroniła się w cytadeli dla zapobieżenia porwania ich statku przez somalijskich piratów, którzy wtargnęli na statek w dniu 24 października, około 1.200 mil morskich od brzegów Wschodniej Afryki, 500 mil morskich na północny – wschód od Seszeli. Załoga wycofała się do pomieszczenia, wyłączyła silnik główny, odcięła dopływ paliwa uniemożliwiając piratom przejęcie kontroli nad statkiem i poinformowała koalicyjne siły marynarki wojennej. Piraci zeszli ze statku 36 godzin później, kiedy w okolicy pojawił się okręt wojenny.

Szczegóły statku
Typ statku: do ładunków

ciężkich

Nośność (DWT): 12.744 t

Długość: 139 m

Szerokość: 21 m

Prędkość: maks./średnia

14,7/14.2 w

Bandera:Antigua i Barbuda [AG]

Sygnał wywoławczy: V2DI3

Nr IMO: 9402067

Załoga statku Magellan Star, pod banderą Antiguy i Barbudy, zamknęła się w bezpiecznym pomieszczeniu, kiedy na ich statek wtargnęli piraci w dniu 20 października. Statek był w drodze z Bilbao w Hiszpanii do Singapuru z ładunkiem łańcuchów kotwicznych. Po wezwaniu pomocy, amerykańscy marines przejęli kontrolę nad statkiem.
Szczegóły statku

Typ statku :

Drobnicowiec/kontenerowiec

Rok budowy: 2002

Długość: 133 m

Szerokość: 18 m

Nośność (DWT): 7968 t

Prędkość maks./średnia :

14,6 /10,4 w

Bandera:Antigua i Barbuda [AG]

Sygnał wywoławczy: V2OE7

Nr IMO: 9242572

Według relacji rzecznika dowództwa V Floty USA, kapitana John’a Fage, w ramach rozpoczętej przed świtem akcji wykorzystano małe, szybkie łodzie oraz śmigłowce szturmowe Cobra. Te ostatnie miały na celu głównie rozpoznanie i koordynację. Akcja przebiegła bez ofiar wśród 11. osobowej załogi i nacierających żołnierzy. Mimo uzbrojenia piratów w pistolety maszynowe Kałasznikowa, w trakcie całej akcji nie padł ani jeden strzał.

Jako pierwsza na sygnał wezwania pomocy wysłany przez załogę odpowiedziała turecka fregata Gokceada. Załoga ,ukryta w zabezpieczonym pomieszczeniu, składała się z Polaków, Rosjan, Ukraińców i Filipińczyków. Kontaktowała się ze światem za pomocą telefonu satelitarnego.

Po wejściu na statek piraci skorzystali z przycisku połączenia alarmowego i skontaktowali się z armatorem. Jurgen Salamon z Dortmundu, na pytanie piratów gdzie jest załoga statku, odpowiedział z drwiną w głosie: „ poszła na urlop”. Nie przedstawili żądań dotyczących okupu.

Brak możliwości dostania się do załogi i uruchomienia statku tak dalece zdenerwował piratów, że dokonali poważnych uszkodzeń statku. Po uwolnieniu musiał udać się do Dubaju dla dokonania napraw.

Pentagon potwierdził, poprzez wypowiedź generała marines David’a Berrger’a, że trwająca jedną godzinę akcja przeprowadzili komandosi z okrętu desantowego USS Dubuque. Jednostka udawała się na wspólne ćwiczenia z Jordanią, ale na polecenie Białego Domu przyłączona ją do zespołu antypirackiego.

Nie po raz pierwszy armia amerykańska wykorzystała swe siły do uniemożliwienia działania piratom. W kwietniu 2009 roku, snajperzy SNEAL z Marynarki Wojennej ostrzelali i zabili trzech podejrzanych piratów przetrzymujących w szalupie ratunkowej kapitana podnoszącego amerykańską banderę statku Maersk Alabama.

Różnica w operacji odbicia Magellan Star przez dwa 12. osobowe zespoły marines sprowadzała się do tego, że po raz pierwszy przeprowadzono atak na statek na którym znajdowała się zarówno załoga jak i piraci. Okręty wojenne przeprowadzały też ataki na jednostki pirackie w drodze, ale nigdy wcześniej zespół wojskowy USA nie wkroczył na statek w pełni kontrolowany przez piratów.

Inne statki, które uniknęły ostatnio przejęcia w chronionym korytarzy tranzytowym przez Zatokę Adeńską to MSC Sudan, własności greckiej pod banderą liberyjską, zaatakowany w dniu 22 października, oraz Merlin Arrow pod banderą bahamską, zaatakowany zbrojnie w dniu 23 października.

Szczegóły statku

Typ statku: kontenerowiec

Długość: 204 m
Szerokość: 31 m
Bandera: Liberia
Sygnał wywoławczy: A8SR9
Nr IMO: 7383877

Szczegóły statku

Typ statku: Masowiec

Rok budowy: 1999

Długość: 200 m

Szerokość: 32 m

Nośność (DWT): 51.459 t

Prędkość maks./średnia:

11,3/8,1 w

Bandera: Bahamy [BS]

Sygnał wywoławczy: C6QT3

Nr IMO: 9155303

Także interwencje międzynarodowego patrolu sił marynarki wojennej uniemożliwiły lub zakończyły ataki pirackie. Duński okręt wojenny zatopił podejrzaną jednostkę piracką w Zatoce Adeńskiej dnia 26 października po skonfiskowaniu znacznej ilości paliwa i broni. Zatrzymano sześciu podejrzanych piratów, ale zostali oni później zwolnieni ponieważ pojawiły się problemy prawne odnośnie ścigania sądowego.

Jeśli chodzi o inne niedawne wypadki na świecie zgłoszone do Centrum Zgłaszania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego:

Kilka małych łodzi ścigało i zagroziło przejęciem holownika w okolicach Onne, Nigeria, w dniu 25 października, ale zrezygnowały z prób po tym jak holownik podjął manewry unikania i zastosował środki anty-pirackie. Napastnicy wtargnęli na kontenerowiec zakotwiczony w Manili, Filipiny, w dniu 26 października. Podniesiono alarm i załoga zebrała się i skorzystała z węży przeciwpożarowych dla umożliwienia rabusiom wejścia do magazynu, ale innej ich grupie udało się wtargnąć na statek. Zbiegli ze statku wraz ze skradzionym mieniem .

O wszystkich atakach i podejrzanych widokach należy informować Centrum Zgłaszania Piractwa IMB, Tel.:

+603 2031 0014 ( 24 godziny), Email: imbkl@icc-ccs.org