Piraci somalijscy rozszerzają ataki w kierunku Indii

10 grudnia 2010

Somalijscy piraci wydają się kontynuować sięganie co coraz dalszych obszarów Oceanu Indyjskiego w kierunku Indii.

Należący do Bangladeszu i podnoszący banderę tego kraju Jahan Moni, z załogą składającą się z 25 marynarzy z Bangladeszu, został porwany w dniu 5 grudnia zaledwie 275 mil morskich od Cochin, Indie, kiedy płynął w kierunku Kanału Sueskiego. Uprowadzenie to, stanowi jak dotąd wydarzenie w największej odległości od wybrzeża Somalii.

Szczegóły statku

Typ: Masowiec

Długość: 183 m

Szerokość 32 m

Bandera: Bangladesz

Sygnał wywoławczy S2DV

Numer IMO: 9102954

Także na Oceanie Indyjskim miała miejsce seria ataków w okolicach Wyspy Minicoy. W wypadku mającym miejsce 4 grudnia 2010, tajlandzki marynarz wyrzucony został za burtę z uprowadzonego statku wykorzystywanego jako statek baza w usiłowaniach zaatakowania innego statku. Jego statek, Prantalay 12, przejęty został przed kilkoma miesiącami. Marynarza uratował indyjski okręt wojenny.

Piraci somalijscy uprowadzili w dniu 20 kwietnia 2010 roku 77 tajlandzkich rybaków, co było – jak dotąd -największym, jednorazowym uprowadzeniem na Oceanie Indyjskim, znacznie poza strefą chronioną przez międzynarodową misję antypiracką.

Rybacy znajdowali się na trzech jednostkach i zaatakowani zostali około 1200 mil (2.222 km) od wybrzeża Somalii, stwierdził komandor John Harbour, rzecznik antypirackich sił Unii Europejskiej – EUNAVFOR.

„W tym przypadku z pewnością mamy do czynienia z najdalej na wschód wysuniętym atakiem i uprowadzeniem od czasu pojawienia się w regionie EUNAVFOR w grudniu 2008 roku”.

Atak przeprowadzono w niedzielę 18 kwietnia 2010 roku. „Nie pamiętam jednorazowego przejęcia tak znacznej liczby zakładników,” powiedział Harbour. „O ile wiem, jest to największa ilość w historii wydarzeń w tym rejonie”.

Andrew Mwangura z Programu Pomocy Marynarzom w kenijskim porcie Mombasa stwierdził, że jednostki rybackie operowały z portu Dżibuti na Morzu Czerwonym i wszystkie stanowiły własność tej samej spółki, PT Interfisheries of Thailand. Zdaniem Mwangura; Prantalay 11 miał załogę składająca się z 26 osób, Prantalay 12 załogę 25. osobową a na burcie Prantalay 14 było 26 członków załogi.

Pod wieczór 5 lutego 2011 Zachodnie Dowództwo Marynarki Wojennej, odpowiedzialne za wszystkie operacje morskie na zachodnim wybrzeżu Indii, otrzymało informację od swych okrętów wojennych przebywających na morzu, że na statek handlowy Chios, pod banderą grecką, przeprowadzono skoncentrowany atak piracki, około 100 mil na zachód od wyspy Kavaratti. na szczęście statkowi udało się uniknąć wtargnięcia piratów na pokład.

Fregata szkoleniowa INS Tir a także należąca do Straży Wybrzeża jednostka CGS Samar, oba okręty przebywające w ogólnym obszarze w misji antypirackiej, zlokalizowały dwie szybkie jednostki we wczesnych godzinach porannych 6 lutego 2011. Jednak po wydaniu polecenia do zatrzymania się i w trakcie przygotowań do abordażu, piraci na swych łodziach otworzyli ogień do Samar i Tir, po czym szybko oddalili się. Jednak jednostki Marynarki Wojennej i Straży Wybrzeża Indii ustaliły, że łodzie skierowały się do statku bazy piratów, którym okazał się być uprowadzony wcześniej tajlandzki trawler Prantalay 11. W wyniku krótkotrwałego, ale skutecznego ostrzału, piraci stracili wolę walki i podnieśli białą flagę poddając się. Mieszaninę piratów i uprowadzonych członków załogi będących obecnie zakładnikami przetransportowano do Mumbaju. CSG Samar odholował tuńczykowiec Prantalay 11 do Mumbaju dostarczając do tego portu także piratów na wniosek władz policyjnych, które podejmą dalsze działania.

Pojawiły się jednak raporty, że uprowadzony w marcu w Zatoce Adeńskiej zbiornikowiec Arabii Saudyjskiej, Al Nisr Al Saudi, został uwolniony w dniu 7 grudnia.

Szczegóły statku

Typ: Zbiornikowiec

Rok budowy: 1993

Długość: 102 m

Szerokość: 15 m

Nośność (DWT): 5136 t

Bandera: Arabia Saudyjska [SA]

Znak wywoławczy: HZIH

Prędkość: 14.2 węzła

Numer IMO: 9058696

Poprzednia nazwa: Koryo Maru

Statek płynął do portu Jeddah, kiedy uprowadzony został przez piratów 3 marca 2010 roku w Zatoce Adeńskiej. Stał niemal dziewięć miesięcy w porcie Kulub i raz wykorzystany został jako jednostka bazowa przy usiłowaniu zaatakowania innego statku handlowego.

Kapitanem był Grek a pozostałych 13 członków załogi pochodziło ze Sri Lanki.

Statek zwykle przewoził olej paliwowy, ale w chwili uprowadzenia był pusty. W chwili zaatakowania statek nie był zgłoszony władzom morskim i znajdował się poza wyznaczonym szlakiem patrolowanym przez siły marynarki wojennej, powiedział kmdr. John Harbour. Spółka Saudi Aramco wyjaśniła, że uprowadzony statek nie należy do Vella International Marine Company limited, zależnej od Aramco. Okazało się, że jest on własnością spółki benzynowej znajdującej się w Jeddah. Kamel Ori, dyrektor spółki stwierdził, że stracono kontakt ze statkiem w poniedziałek 1 marca 2010 roku i zgłoszono to emiratowi Makkah. Straż wybrzeża Jemenu nie potwierdziła otrzymania sygnału wezwania pomocy ze statku.

Zdaniem raportów, piraci domagają się okupu w wysokości 20 mln USD za pusty statek przejęty na Oceanie Indyjskim. W roku 2008 somalijscy piraci uprowadzili Sirius Star, superzbiornikowiec należący do Arabii Saudyjskiej o długości niemalże równej długości amerykańskiego lotniskowca klasy Nimitz, jak dotąd największy statek uprowadzony przez piratów, w pełni załadowany dwoma milionami baryłek ropy.

Uprowadzono go u wybrzeży Somalii i zwolniono w styczniu 2009 roku po wpłaceniu okupu w wysokości 3 mln USD.

W ramach wsparcia marynarzy narażonych na atak, Międzynarodowy Komitet Opiekuńczy Marynarzy (ICSW) przeprowadził seminarium uświadamiające na temat piractwa i warsztaty dla marynarzy w Manili na Filipinach, sponsorowane przez Powiernictwo Marynarskie ITF. Celem było podzielenie się uczestników swymi doświadczeniami i uzyskanie informacji od ekspertów od traumy na temat zaburzeń w wyniku stresu post-traumatycznego, zwłaszcza w zakresie zajmowania się członkami rodziny.

Wzywa się marynarzy do zgłaszania wszystkich wypadków piractwa i przestępczości na morzu do Centrum Zgłaszania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego. Rejestr ostatnich przypadków obejmuje następujące wydarzenia:

Czterech napastników wtargnęło na kontenerowiec zakotwiczony w Vung Tau, Wietnam, w dniu 8 grudnia i zbiegło z zapasami statkowymi.

Czterech rabusiów z bronią palną i nożami napadło kontenerowiec zakotwiczony w Callao, Peru, w dniu 3 grudnia, grożąc załodze i krępując ją, po czym zbiegli z zapasami statkowymi i mieniem osobistym załogi.

O wszystkich atakach i podejrzanych widokach należy informować Centrum Zgłaszania Piractwa IMB, Tel.:

+603 2031 0014 ( 24 godziny), Email: imbkl@icc-ccs.org

wellmedia