Miałeś wypadek na statku ? Znasz marynarza, który uległ wypadkowi lub poniósł śmierć na morzu ?

Statystyki dotyczące wypadków, kalectwa i śmierci marynarzy na morzu są szokujące. Każdego roku armatorzy i kluby ubezpieczeniowe płacą miliony dolarów odszkodowań tym, którzy ulegli wypadkom oraz rodzinom marynarzy, którzy zginęli na morzu. Pamiętać przy tym trzeba, że wiele z takich wypadków jest w ogóle nie odnotowanych, a wiele wypłacanych odszkodowań jest znacznie zaniżonych w stosunku od tych, które faktycznie należą się marynarzom czy ich rodzinom.

Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) poświęca wiele uwagi tym zagadnieniom i wyznaczyła specjalny wydział, który pomaga marynarzom i ich rodzinom w załatwianiu skarg dotyczących odszkodowań za wypadki lub śmierć .
Jeśli miałeś wypadek lub znasz kogoś, kto ucierpiał w wyniku wypadku – natychmiast skontaktuj się z ITF. Pomożemy ci w wybraniu najlepszego sposobu załatwienia Twojego problemu a jeśli będzie to konieczne bezpośrednio będziemy załatwiać go z agentem czy armatorem w celu wynegocjowania jak najwyższego odszkodowania.

Co robić w razie wypadku na statku pod ”tanią banderą” ?

Jeżeli ulegniesz wypadkowi na statku pod tanią banderą, lub będziesz świadkiem wypadku współtowarzysza z załogi, prosimy o możliwie najszybsze przekazanie do ITF lub kogokolwiek zajmującego się odszkodowaniami w Twoim związku zawodowym, następujących szczegółów:

Informacji, kiedy wypadek miał miejsce (data i godzina), gdzie – na morzu (podając pozycję statku) czy w porcie (podając jego nazwę). Koniecznie określ miejsce wypadku na statku ( pokład, siłownia, ładownia itp.) lub też dokładną informację, jeżeli wypadek miał miejsce na terenie nabrzeża.
Okoliczności, w jakich wypadek miał miejsce (np. czy marynarz potknął się i upadł, czy został uderzony przez jakiś przedmiot, czy został wciągnięty w mechanizm itp.).
Nazwiska wszystkich świadków wypadku z podaniem ich stopnia lub stanowiska oraz ich pełnym adresem pocztowym miejsca zamieszkania.

Powinien również dołączyć zaświadczenie lekarskie, jeżeli ofiara wypadku została zbadana przez lekarza. Powinieneś także zadbać o to by:
– wypadek został odnotowany w dzienniku okrętowym.
– sporządzone zostało odpowiednie sprawozdanie powypadkowe.

Jeżeli widzisz, że kapitan, armator lub jego agent próbują ukryć fakt wypadku, aby uniknąć odpowiedzialności – nie zwlekaj! Powiadom Inspektora ITF w najbliższym porcie, swój związek zawodowy lub ITF.