20-lecie Porozumienia Partnerów Społecznych
Konferencja Dialogu Społecznego
Warszawa, 24 – 25 listopada 2011
Konferencja pod tytułem Negocjacje, konsultacje i autonomia partnerów społecznych w UE 20-lecie Porozumienia Partnerów Społecznych zorganizowana została dla uczczenia dwóch dekad europejskiego dialogu społecznego od chwili podpisania w roku 1991 Europejskiego Porozumienia Partnerów Społecznych. Podczas Konferencji dokonano przeglądu procesu prowadzącego do włączenia Protokołu Społecznego z Maastricht do Traktatu Amsterdamskiego (aktualnie Artykuły 154 i 155 TfUE). Celem Konferencji było dokonanie oceny do jakich zmian doszło dzięki Europejskiemu Dialogowi Społecznemu w prawie pierwotnym i wtórnym Unii Europejskiej, w jaki sposób proces konsultacji i negocjacji między partnerami społecznymi w Europie przechodził ewolucje, oraz do jakich konkretnie wyników doprowadził, a to wszystko umożliwiło dokonanie oceny aktualnego stanu Europejskiego Dialogu Społecznego. Wydarzenie to umożliwiło wymianę poglądów między partnerami społecznymi, Państwami Członkowskimi i innymi uczestnikami na temat sposobów funkcjonowania tych przepisów i prawdopodobnych wydarzeń w przyszłości.
Konferencja zorganizowana została w Warszawie we współpracy z Prezydencją Polską, gromadząc przedstawicieli ponadbranżowych i sektorowych partnerów społecznych na poziomie europejskim i narodowym, a także przedstawicieli Państw Członkowskich, instytucji europejskich, naukowców i innych zainteresowanych dialogiem społecznym i relacjami przemysłowymi.
Podczas Konferencji zajęto się wymiarem konsultacyjnymi negocjacyjnym dialogu społecznego w UE, włącznie z rezultatami autonomicznego dialogu społecznego. Główne zainteresowanie położono na ustanowienie metod negocjacyjnych w UE – co stanowi ich czynnik stymulujący (konsultacje czy inicjatywy własne), na zakres negocjacji i ich charakter, na zagadnienie w jaki sposób można je promować, oraz jakie są warunki wstępne i wzorce, jeśli takowe istnieją, owocnych negocjacji. Z tego wynikały omawiane podczas Konferencji zagadnienia wdrażania (implementacji) wszelkich porozumień, sprawy instytucjonalne otaczające zarówno proces negocjowania jaki negocjatorów, oraz skutki dokonywanych przez nich wyborów.
Szacuje się, że połowa wszystkich ostatnich społecznych rozwiązań ustawodawczych Wspólnoty wynika z porozumień partnerów społecznych. Czy odzwierciedla to rzeczywisty wymiar negocjacji? Partnerzy społeczni, rządy i Komisja powinni zająć się rozwojem „wymiaru negocjacyjnego” w tych kategoriach politycznych. W jaki sposób można to zjawisko promować i wzmacniać? Jaka jest opinia Państw Członkowskich? Jakie są implikacje instytucjonalnego statusu partnerów społecznych w UE jako legislatora/regulatora w zakresie spraw społecznych na poziomie UE? Czy partnerzy społeczni dysponują potrzebnymi im środkami dla osiągnięcia swych celów? Między innymi takimi pytaniami zajęto się podczas dwóch dni dyskusji i debat.
PROGRAM KONFERENCJI
DZIEŃ 1: CZWARTEK, 24 listopada 2011
09.00 – 10.00 Sesja 1 – Od porozumienia społecznego do Traktatu – Wyzwania
Celem tej sesji było „ustawienie sceny” do przywołania historii w jaki sposób Porozumienie Partnerów Społecznych zawarte w dniu 31 października 1991 roku przekształciło się najpierw w Protokół Społeczny do Traktatu z Maastricht, a potem w Artykuły 137 i 138 Traktatu Amsterdamskiego, a ostatecznie w Artykuły 154 i 155 Traktatu Lizbońskiego, omówienie implikacji tego wydarzenia i towarzyszących mu wyzwań. Ponadto, nowy Artykuł 152 Traktatu o funkcjonowaniu UE stanowi obecnie, że Unia jako całość a nie jedynie Komisja zobowiązana jest do promowania dialogu społecznego na swym poziomie. Przełom ten powinien zostać także powiązany z wejściem w życie karty praw podstawowych (Artykuły 12, 27, 28). Omówienia wymagała też perspektywa historyczna oraz implikacje prawne.
Przewodniczący:
Jean – Paul Tricart, Komisja Europejska |
Mówcy:
Jean Lapeyre, szef misji SYNDEX Patrick Venturini, Sekretarz Generalny AICESIS Therese de Liedekerke, dyrektor zarządzający BusinessEurope Enzo Avanzi, CEEP * |
* wyjaśnienie skrótów patrz artykuł: Konsultowanie europejskich partnerów społecznych: Zrozumienie jak to działa z dnia 15 listopada 2011, tamże V.4 oraz V.5.
10.30 – 11.00 Sesja 2 – Oświadczenia Komisji oraz Prezydencji
- Laszlo Andor, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Polska
11.00 – 12.30 Sesja 3 – Od porozumienia społecznego do Traktatu – Wprowadzenie europejskiego dialogu społecznego do praktyki
W ramach kontynuacji Sesji 1, partnerzy społeczni ponadbranżowi i sektorowi otrzymali możliwość podania przykładów praktycznych rezultatów postanowień Traktatu i zareagowania na kwestie i wyzwania wynikające z poprzedniej sesji.
Przewodniczący: Jean-Paul Tricart, Szef Zespołu w DG EMPL, Komisja Europejska
- Rozwój autonomicznej działalności partnerów społecznych i program pracy ponadbranżowego dialogu społecznego
Leif Dergel, Sekretarz Międzynarodowy, TCO (EKZZ)
Michael Brodie, funkcjonariusz, PPE, Sekcja brytyjska CEEP
- Decyzja Komisji z roku 1998 i rozwój sektorowego dialogu społecznego
Ilaria Savoini, doradca, Eurocommerce
Poul Monggaard, Przewodniczący DFKF
14.00 – 15.30 Sesja 4 – W jaki sposób faza konsultacji wzbogaca politykę społeczną UE
Celem tej sesji była refleksja nad praktycznym wykorzystaniem postanowień Artykułu 154 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, inaugurujących fazę konsultacji z inicjatywy Komisji. Postępowanie takie należy postrzegać w kontekście „regulacji przez partnerów społecznych dla partnerów społecznych” tj. partnerzy społeczni jako właściciele i użytkownicy procesu. W dyskusji skoncentrowano się nad tymi elementami, które działają i tymi które nie, włącznie z przenikaniem się inicjatyw Komisji i autonomią partnerów społecznych.
Przewodniczący: Andrew Chapman, Zastępca Szefa Zespołu w DG EMPL, Komisja Europejska
Mówcy:
- Liliane Volozinskis, Dyrektor Ds. Społecznych, UEAMPE
- Barbara Surdykowska, Ekspert NSZZ „Solidarność”
- Roel Gans, Dyrektor ds. BiHP, Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia, Holandia
- Madeleine Reid, Funkcjonariusz prawny, Komisja Europejska
16.00 – 18.00 Sesja 5 – Wyzwania wynikające z wdrażania porozumień autonomicznych
Zadaniem tej sesji było pogłębienie kontekstu pewnych spraw i wyzwań związanych z wdrażaniem i zgłaszaniem porozumień autonomicznych.
W trakcie tej sesji zaprezentowano trzy porozumienia autonomiczne:
Otwarcie: Film DVD na temat stresu.
Przewodniczący: Francois Ziegler, Funkcjonariusz polityczny, Komisja Europejska
- Stres:
Henrik Schilder, Rząd lokalny w Danii, CEEP
Maria Helena Andre, EKZZ
- Telepraca:
Elena Crasta, Starszy funkcjonariusz polityczny, TUC, EKZZ
Edyta Doboszyńska, Związek Rzemiosła Polskiego, UEAMPE
- Krzemionka krystaliczna:
Andrea Husen, Starszy doradca, EMF
Claire Lanne, Doradca – IMA-Europa.
DZIEŃ 2: PIĄTEK, 25 LISTOPADA 2011
09.00 – 10.15 Sesja 6 – Wdrażanie porozumień za pomocą Dyrektywy – Doświadczenie partnerów społecznych
Dwie sesje poranne poświęcono wdrażaniu porozumień partnerów społecznych za pomocą ustawodawstwa unijnego. Pierwsza z nich pozwoliła partnerom społecznym ponadbranżowym i sektorowym na zaprezentowanie przykładów i zastanowienie się nad relacjami z tworzeniem europejskiego wymiaru rokowań zbiorowych. Stało się tak w oparciu o prezentację swoich przykładów oraz podejścia i reakcji.
Otwarcie: DVD na temat obrażeń przedmiotami ostrymi
- Przykład ponadbranżowy: urlop rodzicielski
Andrea Debrulle, EKZZ
Anu Sajavaara, EK Finlandia, BusinessEurope
- Przykład sektorowy: obrażenia przedmiotami ostrymi
Matthias Maucher, Funkcjonariusz polityczny, EPSU
Godfrey Perera, Sekretarz Generalny, HOSPEEM
10.45 – 12.30 Sesja 7 – Wdrażanie porozumień za pomocą Dyrektywy – Wyzwania i perspektywy dla Państw Członkowskich i partnerów społecznych
Celem tej drugiej sesji porannej na temat wdrażania za pomocą ustawodawstwa było pogłębione omówienie spraw związanych z decyzją i z samym wdrożeniem.
Przewodniczący: Jean – Paul Tricart, szef Zespołu w DG EMPL, Komisja Europejska
Mówcy:
- Patrick Itschert, Zastępca Sekretarza Generalnego, EKZZ
- Joergen Roennest, Przewodniczący Komitetu Spraw Społecznych BusinessEurope
- David Foden, Kierownik badań, EUROFOUND
14.00 – 15.00 Sesja 8 – Europejski Dialog Społeczny -Perspektywy rozwoju wymiaru konsultacji i rokowań w dialogu społecznym
Była to sesja panelowa z udziałem przedstawicieli europejskich partnerów społecznych celem podsumowania spraw omawianych podczas Konferencji, ze szczególnym odniesieniem do wymiaru europejskich rokowań zbiorowych, warunków dla powodzenia, wyboru instrumentu i względów politycznych. Omówiono sprawę relacji i koordynacji między europejskim i narodowym dialogiem społecznym – a nawet rolę tych powiązań wertykalnych we wzmacnianiu europejskiej koordynacji makroekonomicznej.
Przewodniczący:
Armindo Silva, Dyrektor Dyrektoriatu B: Zatrudnienie, Legislacja Społeczna i Dialog Społeczny w DG EMPL, Komisja Europejska |
Mówcy:
Bernadette Segol, Sekretarz Generalny EKZZ Philippe de Buck, Dyrektor Generalny, BusinessEurope Andrea Benassi, Sekretarz Generalny, UEAMPE Ralf Resch, Sekretarz Generalny, CEEP |
15.00 – 15.30 Sesja 9 – Zamknięcie
- Armindo Silva, Dyrektor, Komisja Europejska
- Radosław Mleczko, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Polska