SCAM

Bezprecedensowy poziom bezrobocia spowodowany globalną pandemią COVID-19 zmusił wiele osób do poszukiwania możliwości zatrudnienia i poszukiwania pracy. W ubiegłym miesiącu pojawiły się doniesienia o rosnącej liczbie oszustw związanych z rekrutacją statków wycieczkowych, które miały na celu wykorzystanie ludzi w czasie kryzysu. Wiadomo, że oszuści tworzą oficjalnie wyglądające strony internetowe lub profile w mediach społecznościowych, aby przekonać potencjalne ofiary, że są legalne. Najczęściej te oferty pracy zawierają opłaty za aplikację, które należy opłacić z góry bez uzasadnienia.

Najnowsze oszustwo w pracy zostało ujawnione przez popularny portal wycieczkowy Portal Cruceros, który poinformował, że Genting Hong Kong Limited ogłosiło fałszywe oferty pracy pod jej marką Dream Cruises.

Oszuści wykorzystali konto „Dream Cruise Ship Company”, twierdząc, że rekrutują ludzi na statek wycieczkowy Genting Dream. Według fałszywego ogłoszenia o pracę Aby aplikować w firmie, kandydaci będą musieli uiścić opłatę rejestracyjną.

„Oszuści wykorzystali nazwę handlową firmy Dream Cruises i zdjęcia, aby przeprowadzać oszukańcze działania online poprzez oszukańcze ogłoszenie o zatrudnieniu” – powiedziała firma.

Określili również, że „Firma pragnie wyjaśnić, że to fałszywe ogłoszenie rekrutacyjne nie jest powiązane ani popierane przez Firmę ani żadnego członka Dream Cruises i jako taka, Firma nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w związku ze wspomnianym ogłoszeniem rekrutacyjnym lub jego powiązane zajęcia.”

4 osoby aresztowane za oferowanie fałszywej pracy na statku wycieczkowym

Kolejne oszustwo w pracy zostało ogłoszone dzisiaj przez portal The Star, który poinformował, że policja w Singapurze aresztowała cztery osoby za oferowanie fałszywej pracy na statku wycieczkowym. Według raportu oszuści przekonali swoje ofiary, że płacąc 180 dolarów firmie zarejestrowanej pod jednym z podejrzanych, mogą dostać pracę na jednym ze statków wycieczkowych zakotwiczonych w Singapurze. Aresztowani oszuści przekonali około 30 ofiar, że prace były dostępne od 15 września.

Pamiętaj, że nie powinieneś płacić za usługi rekrutacyjne. Jeżeli to zrobiłeś i zapłaciłeś lub zauważyłeś takie ogłoszenie, wyślij do nas kopię rachunków lub ogłoszenie rekrutacyjne na adres marynarz@nms.org.pl