22 To liczba delegatów uczestniczących w pierwszym Kongresie ITF w Londynie dnia 14 czerwca 1898 roku. Nasz poprzedni Kongres, w roku 2006 w Durbanie, zgromadził 653 delegatów i 421 doradców ze 101 krajów.

20 Meksyk jest 20 krajem gospodarzem Kongresu ITF; z czego 15 to kraje europejskie. Delegaci spotkali się pięciokrotnie w Wielkiej Brytanii, czterokrotnie w Austrii, Szwecji i Szwajcarii oraz po trzy razy w Danii, Niemczech i Holandii. Po raz pierwszy przeprowadzono Kongres poza Europą w roku 1980. Jego miejscem było wówczas Miami, a sam Kongres otworzył ówczesny prezydent USA, Jimmy Carter.

2 Kiedy podczas Kongresu ITF w Oslo, w roku 1948, zainaugurowano kampanie ITF przeciwko tanim banderom; istniały tylko dwie bandery FoC; Honduras i Panama. W ciągu dwóch lat niemal 50 statków objęto akceptowanymi przez ITF układami zbiorowymi. Obecnie, 263.000 marynarzy pracujących na statkach w 26 rejestrach FoC chronionych jest układami ITF.

1946 Alida de Jager była jedną z niewielu delegatek – jeśli nie pierwszą – uczestniczących w Kongresie ITF w pierwszej połowie 20.stulecia. Reprezentowała ATM, meksykański związek zawodowy tramwajarzy- będący obecnie naszym gospodarzem w Mexico City- podczas Kongresu w Zurichu, Szwajcaria, w 1946 roku.

8 Podczas obecnego Kongresu odbędą się konferencje ośmiu sekcji: lotnictwa cywilnegaao, dokerów, rybołówstwa, żeglugi śródlądowej, pracowników kolejnictwa, pracowników transportu drogowego, marynarzy i usług turystycznych. Kongres ITF w roku 1921 był pierwszym rokiem, w którym sekcje ITF, a było ich wówczas jedynie cztery, spotkały się oddzielnie.

84 Łączna ilość dni trwania Kongresów ( począwszy od roku 1898) do zakończenia Kongresu w Mexico City.

21.163.226 Tyle wyniosła ilość zarejestrowanych w roku 2009 mieszkanców większego Mexico City, stanowiąc trzeci co do wielkości obszar metropolitalny na świecie (po Tokio oraz Seulu). Ludność samego Mexico City, znanego jako Distrito Federal (DF), wynosi 8.841.916.

8.0 w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, które dotknęło Mexico City w dniu 19 września 1985 roku, zabijając co najmniej 10.000 osób.

1955 Pierwsze regionalne biuro ITF w Amerykach otwarte zostało w Mexico City w roku 1955. Sekretarzem był Trifon Gomez, republikanin hiszpański na uchodźstwie, który był przywódcą krajowego związku pracowników kolejnictwa i ministrem w rządzie. Pierwsza regionalna konferencja ITF odbyła się sześć lat wcześniej w Hawanie na Kubie, a udział w niej wzięli delegaci z 17 krajów.

44 Potwierdzona ilość zabitych demonstrantów (chociaż pewne szacunki podają znacznie wyższą liczbę ) w dniu 2 października 1968 roku, kiedy policja otworzyła ogień do studentów i wspierających protest na Plaza de las Tres Culturas w dzielnicy Tlatelolco w Mexico City przeciwko korupcji i dyktaturze rządu.

2.216 Położone na wysokości 2.216 metrów Mexico City jest ósmą w kolejności stolicą świata jeśli chodzi o wysokość położenia. Najwyżej położona jest Sucre (Boliwia) 2.783 m, a po niej miejsca na tej liście zajmują stolice Ekwadoru, Bhutanu, Kolumbii, Erytrei, Etiopii oraz Jemenu.

70 W dniu 20 sierpnia przypada 70 rocznica zabójstwa dysydenckiego przywódcy komunistycznego Lwa Trockiego w Mexico City przez tajnego agenta sowieckiego. Dom Trockiego w dzielnicy Coyoacan ( Rio Churabasco 410) jest dzisiaj muzeum, położonym kilka przecznic od domu artystki Fridy Kahlo, także przekształconego w muzeum ( Londres 247). Zbiegły były przywódca sowiecki zamieszkiwał u Kahlo kiedy przybył do Meksyku w roku 1937 zanim rozstał się z nią i jej partnerem, także artystą, Diego Riviera.

114.640 Najstarsze dane ITF, pochodzące z listopada 1901 roku, stwierdzają, że taka była ilość afiliowanych członków. Obecnie, przynależność wynosi powyżej 4,5 mln.

12 ITF miała łącznie 12 Sekretarzy Generalnych podczas 112 lat istnienia federacji. Aktualnie piastujący tę funkcję, David Cockroft, jest Anglikiem. Oprócz Anglików, funkcję tę piastowali także Belg, Holender, Niemiec i Szwajcar. Najdłużej funkcję tę sprawował Holender Edo Fimmen, od roku 1919 do 1942.

4 to liczba krajów nie europejskich mających związki będące afiliantami ITF w roku 1923. Były to: Argentyna, Kanada, Palestyna oraz Stany Zjednoczone. Przedtem, jedynym krajem spoza Europy, były Stany Zjednoczone ze swym związkiem zawodowym reprezentującym marynarzy. Obecnie, afilianci ITF znajdują się w 148 krajach.

1942 Pogrzeb legendarnego Sekretarza Generalnego ITF w okresie międzywojennym, Holendra Edo Fimmena odbył się w Mexico City w dniu 19 grudnia 1942 roku. Zmarł on pięć dni wcześniej w Cuernavaca, gdzie przechodził rekonwalescencję. Fimmen przewodził ITF od 1919 roku wykazując szczególną aktywność w walce z faszyzmem w Europie w latach 1930, organizując podziemną działalność w Niemczech i we Włoszech oraz aktywnie wspierał Republikę Hiszpańską podczas hiszpańskiej wojny domowej. Meksykańska Konfederacja Pracowników umieściła urnę z jego prochami w swej siedzibie głównej w meksykańskiej stolicy. W roku 1950 prochy powróciły ostatecznie do Holandii.

3 to liczba miast, w których znajdowała się siedziba główna ITF, przed ostatecznym przeniesieniem jej w roku 1939 do Londynu. Były nimi: Amsterdam, Berlin oraz Hamburg. Biuro w Amsterdamie pozostawało bez obsady od roku 1939, chwili rozpoczęcia II Wojny Światowej.

7 Przedstawiciele siedmiu krajów spotkali się w dniu 27 lipca 1898 roku w londyńskim hotelu doprowadzając do utworzenia ITF – początkowo nazwanej Międzynarodową Federacją Pracujących na Statkach, w Dokach i na Rzekach. Byli to przedstawiciele związków zawodowych z Belgii, Francji, Niemiec, W.Brytanii, Holandii, Szwecji i USA.

100 & 200 W roku bieżącym obchodzić będziemy setną rocznicę wybuchu Rewolucji Meksykańskiej, która zakończyła 37. letnią dyktaturę Porfirio Diaza doprowadzając w roku 1917 do konstytucyjnego zagwarantowania praw obywatelskich, swobody wypowiedzi, wolnej prasy i 8. godzinnego dnia pracy oraz upaństwowienia wszelkich praw górniczych. W roku 2010 przypada też dwusetna rocznica wybuchu wojny o niezależność od Hiszpanii, chociaż nie uzyskano niepodległości aż do roku 1821.

66 Postępowy Lazaro Cardenas wybrany został na prezydenta Meksyku w roku 1934. Przekazał ziemię chłopstwu, znacjonalizował spółki naftowe i utworzył Partię Narodowo-Rewolucyjną, poprzedniczkę PRI, Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej rządzącej Meksykiem przez następne 66 lat aż do roku 2000, kiedy to PRI została zwyciężona przez skorumpowaną zasadę przewodnictwa jednej partii a Vincente Fox wygrał wybory prezydenckie dla skłaniającej się na prawo Partii Działania Narodowego, PAN.

92 Tydzień pracy kobiety meksykańskiej, włącznie z 54 godzinami pracy w domu, wynosi średnio 92 godziny. Jeśli chodzi o meksykańskiego mężczyznę wynosi on 67 godzin, w tym 15 godzin pracy w domu. Meksykański mężczyzna zarabia średnio 36% więcej niż kobieta, według krajowego ośrodka CILAS (Centrum Badań Pracowniczych i Konsultacji Związkowych).

3 Sztuka murali rozkwitła w Meksyku po rewolucji, kierowała nią trójka wielkich artystów: Diego Riviera ( 1885- 1957), David Siquieros ( 1896 – 1974) oraz Jose Clemente Orozco ( 1883 – 1949). Ich dzieła były zaangażowane politycznie i inspirowane historią meksykańską oraz rodzimą kulturą.

21.529.464 Ostatnia na świecie fabryka volkswagena ”garbusa” była w Meksyku, a ostatni model zbudowano w miejscowości Puebla w dniu 30 lipca 2003, kończąc trwającą 53 lata masową produkcję rozpoczętą w Niemczech w roku 1945. Łącznie wyprodukowano 21.529.464 samochodów.

52 Majowie używali równolegle dwóch kalendarzy, jeden oparty o cykl 260 dni, drugi w oparciu o 365.dniowy rok słoneczny. Łącznie tworzyły one cykl 52.letni, po czym następowało powtórzenie. Uznawano, że koniec cyklu zwiastuje nieszczęścia i następującą po nich nową epokę. Koniec aktualnego cyklu przypada w dniu 23 grudnia 2012 roku.

1 Po raz pierwszy w historii przywódcą międzynarodowego ruchu związków zawodowych jest kobieta. Sharan Burrow wybrana została Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ) podczas jej kongresu światowego w Vancouver, Kanada. Dawna nauczycielka, Burrow opuściła stanowisko Przewodniczącej Australijskiej Rady Związków Zawodowych i zastąpiła Guy Rydera.

101 to liczba związkowców zamordowanych na świecie w roku 2009, według najnowszego badania dotyczącego praw związkowych przeprowadzonego przez Międzynarodowa Konfederację Związków Zawodowych. Czterdziestu ośmiu zginęło w Kolumbii, 16 w Gwatemali, 12 w Hondurasie, sześciu w Meksyku, sześciu w Bangladeszu, czterech w Brazylii, trzech w Republice Dominikany, trzech na Filipinach i po jednym w Indiach, Iraku oraz w Nigerii.

176.000.000 Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (MKZZ) skupia 312 central związkowych z 155 krajów, reprezentując łącznie 176 milionów członków związków zawodowych. MKZZ założona została w roku 2006 poprzez połączenie Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych (MKWZZ) i Światowej Konfederacji Pracy (ŚKP).

240.000 Według Konfederacji Związków Zawodowych Ameryk (KZZA) tylu pracowników ginie każdego roku w wypadkach w Ameryce Łacińskiej. Liczba ta nie obejmuje osób zmarłych w wyniku chorób zawodowych. KZZA oblicza, że w Ameryce Łacińskiej pracownik ginie w wypadku co dwie minuty w ciągu dnia pracy.

1949 był rokiem powstania Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych, poprzedniczki MKZZ, kiedy to nie komunistyczne związki zawodowe opuściły Światowy Kongres Związków Zawodowych (ŚKZZ) w kluczowym momencie Zimnej Wojny. ITF postanowiła wyjść sprzeciwiając się planom ŚKZZ wchłonięcia globalnych federacji związkowych ( zwanych wówczas międzynarodowymi sekretariatami związków zawodowych).

10 ITF jest jedną z globalnych federacji związkowych (GUF-ów) jednoczących związki zawodowe z całego świata w konkretnych sektorach branżowych lub zawodach. Tworzą one razem Związki Globalne, wraz z Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (MKZZ) oraz Komitetem Doradczym Związków Zawodowych (TUAC) przy OECD. Wśród GUF-ów, jedynie Międzynarodowa Federacja Metalowców (IMF), założona w roku 1893, jest starsza od ITF, założonej trzy lata później.

400 to liczba policjantów którzy, zdaniem Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, zaatakowali kopalnię Cananea należącą do Grupo Mexico, w miejscowości Sonora w dniu 6 czerwca 2009 roku, używając gazów łzawiących i usuwając siłą pikietujących pracowników, członków górniczego związku SNTMMSRM. Trzy osoby zraniono z broni palnej. Tego samego dnia uzbrojone siły w Coahuila przejęły kontrolę nad kopalnią Pasta de Conches, stanowiącą także własność Grupo Mexico, w której 63 górników zginęło w wyniku eksplozji w roku 2006. Według Grupo Mexico, akcja policji w tych dwóch kopalniach tego samego dnia była czystym przypadkiem.

3 Istnieją trzy meksykańskie centrale związkowe afiliowane w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Są nimi: CMT- Konfederacja Pracowników Meksykańskich; CROC – Rewolucyjna Konfederacja Pracowników i Campesinos; oraz UNT – Narodowy Związek Pracowników. CTM miała historyczne powiązania z wówczas rządzącą PRI – Partią Rewolucyjno – Instytucjonalną, chociaż uległy one rozluźnieniu w ostatnich latach. UNT grupuje związki niezależne, włącznie z naszym gospodarzem, związkiem tramwajarzy ATM, a utworzony został w roku 1997.

11 to ilość meksykańskich związków afiliowanych w ITF. reprezentują one pracowników w transporcie drogowym, marynarzy, dokerów i sektor lotnictwa cywilnego.

50.000.000 W ramach trwających trzy lata usiłowań rządu zniszczenia związku górników SNTMMSRM, jego Sekretarz Generalny, Napoleon Gomez Urrutia, zmuszony został do emigracji po obciążeniu go zdefraudowaniem 50 mln US$. Nadal przewodzi związkowi, ale z Vancouver w Kanadzie, gdzie wspierany jest przez związki amerykańskie i kanadyjskie, szczególnie związek pracowników przemysłu stalowego USW. Władze kanadyjskie odrzuciły wniosek o ekstradycję wystosowany przez Meksyk. W kwietniu bieżącego roku sąd wyższej instancji Mexico City anulował nakaz aresztowania Gomeza.

123 Artykuł 123 Konstytucji Meksyku – wraz z krajowym prawem pracy oraz ratyfikowaniem przez kraj Konwencji No 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy – gwarantuje wolne związki zawodowe i swobodę stowarzyszania się. Prawa te są jednak rutynowo naruszane, twierdzą meksykańskie związki, nie tylko zmuszając pracowników do członkostwa w niedemokratycznych, kontrolowanych przez rząd albo spółki „żółtych” związkach zawodowych sprzedających pracodawcom „ porozumienia ochronne”.

44.000 W ramach usiłowań rządu likwidacji opozycji związkowej wobec prywatyzacji przemysłu naftowego i energii elektrycznej, przede wszystkim przez związek elektryków SME, policja federalna przejęła w październiku ubiegłego roku stanowiącą własność publiczną spółkę wytwarzająca energię elektryczną LFC. Spółka została zlikwidowana a jej 44.000 pracowników zwolniono.

6.249.600 na tyle szacuje się ilość słów wypowiedzianych podczas Kongresu. W oparciu o średnią wynosząca wypowiadanie 120 słów na minutę, w ciągu 124 godzin debaty w siedmiu językach.

20 Na zapleczu pracuje zespół pomocniczy składający się z 117 osób, udzielający wsparcia w pracach kongresowych. Obejmuje on 45 osób personelu ITF z biura w Londynie, 22 osoby personelu biura regionalnego i 50.osobowy zespół tłumaczy.

3.780.494 to liczba transportowców reprezentowanych na Kongresie. reprezentuje ich 630 delegatów, w tym 98 kobiet, oraz 566 doradców, pochodzących z 333 związków zawodowych w 109 różnych krajach. Na Kongresie 2006 w Durbanie obecnych było 653 delegatów i 421 doradców.

10.300 egzemplarzy biuletynu Congress Daily News rozprowadzono wśród uczestników. W ciągu ośmiu dni opublikowano siedem różnych wydań, z czego sześć w czterech wersjach językowych.

45.032 Dla licznych uczestników udział w Kongresie wiązał się z trwającą 18 a nawet 24 godziny podróżą. Liczba ta ilustruje szacunkową ilość godzin wymaganych na przyjazd na Kongres i powrót do domu.

272 to liczba artykułów gazetowych, które ukazały się na świecie w związku z Kongresem do połowy dnia 11 sierpnia. Nie obejmuje to intensywnego zainteresowania Kongresem. Stacji radiowych i telewizyjnych. Przy Kongresie akredytowano 30 przedstawicieli prasy.

17 Liczba działaczy związkowych zwolnionych przez Air India Express, po ich udziale w dwudniowym proteście przeciwko działaniom spółki. Ponadto zawieszono 15 mechaników.

Pracownicy protestowali przeciwko usiłowaniom zabronieniu im wypowiadania się do mediów po tragicznej katastrofie lotniczej w Mangalore.

8 Ilość związków reprezentowanych w Komitecie Sterującym Młodych Pracowników ITF. Pracownicy z Australii, Dominikany, Etiopii, Niemiec, Indii, Jordanii, Norwegii i Hiszpanii spotkali się w maju dla omówienia uchwały dotyczącej młodych pracowników do przedłożenia na Kongresie w Meksyku. Celem uchwały miało być wezwanie ITF do stworzenia aktywnego programu angażującego młode osoby.

90 procent pracowników lotnictwa cywilnego wyraża opinię, że ich praca staje się coraz bardziej wymagająca. Liczba ta zacytowana została przez dr Ellen Rosskam, czołowego badacza studium ITF na temat stresu i zmęczenia. Zwiększony stres związany jest ze wzrostem pracy o charakterze niepewnym, powiedziała ona delegatom podczas spotkania w Turcji, w kwietniu 2010 roku.

570.000 Tylu pracowników sektora lotnictwa cywilnego i kolejnictwa skorzysta z nowych przepisów wyborczych w związkach zawodowych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Nowe przepisy nie uwzględniają już osób nie uczestniczących w głosowaniu jako wypowiadających się przeciwko związkowi.

20 Liczba związków zawodowych w Ameryce Łacińskiej mających plany kampanijne na rzecz budowania kultury zapobiegania HIV w miejscu pracy. Związki zobowiązały się do działania na tym polu po wzięciu udziału w seminarium na temat HIV/AIDS zorganizowanym przez ITF w Boliwii.

wellmedia