Międzynarodowa Federacja Transportowców (ITF) dołącza do ludzi pracy na całym świecie w żałobie po śmierci papieża Franciszka – odważnego głosu walki o sprawiedliwość, godność i pokój.
Papież Franciszek był nie tylko duchowym przywódcą, ale i niezłomnym sojusznikiem pracowników na całym świecie. Od rodzinnej Argentyny po scenę globalną, stał po stronie związków zawodowych i ich członków, broniąc praw ludzi pracy do organizowania się, zbiorowego negocjowania i życia wolnego od wyzysku.
W świecie naznaczonym nierównościami, wojną i podziałami jego moralna jasność i współczucie będą bardzo nieobecne. W czasach, gdy tak wielu liderów sieje niezgodę, papież Franciszek był człowiekiem, który budował mosty – między narodami, religiami i ludźmi. Był człowiekiem pokoju i przekonań, który mówił prawdę władzy i przypominał nam, że miarą każdego społeczeństwa jest to, jak traktuje ono swoich najsłabszych.
ITF miała zaszczyt współpracować z papieżem Franciszkiem i Watykanem nad inicjatywami mającymi na celu promowanie godnej pracy, stawianie czoła wyzyskowi i podtrzymywanie godności pracowników w globalnych łańcuchach dostaw. Powitał delegacje ITF w Watykanie na dwóch przełomowych forach – najpierw w 2019 roku, gdzie związki zawodowe, pracodawcy i Kościół zjednoczyli się w bezprecedensowym sojuszu, aby naciskać na pilną reformę globalnych łańcuchów dostaw i silniejszą ochronę pracowników. Następnie w 2022 roku, aby podjąć działania w zakresie technologii, sprawiedliwości klimatycznej, handlu ludźmi, korupcji i odpowiedzialności korporacyjnej. W obu przypadkach papież jasno stwierdził: prawa pracownicze i walka z nowoczesnym niewolnictwem są nakazami moralnymi, a globalna gospodarka musi służyć ludziom – nie zyskom.
Podczas tych spotkań prezydent ITF Paddy Crumlin chwalił papieża za zaangażowanie w merytoryczny dialog i realne rozwiązania, stwierdzając:
„Papież Franciszek rozumie, że dialog nie polega tylko na słowach – chodzi o słuchanie, a następnie działanie. Jego przywództwo pomogło podnieść godność pracy jako nakaz moralny, a nie tylko ekonomiczny”.
P.Crumlin zastanawiał się nad siłą partnerstwa między Watykanem a ITF: „Podczas każdego spotkania papież Franciszek przypominał nam, że walka o prawa pracownicze jest walką o prawa człowieka. Wzywał nas do ciągłego kwestionowania struktur, które dewaluują pracę i nagradzają chciwość. Nadał legitymację i pilność naszej wspólnej walce – i uczynił to z niezachwianym zaangażowaniem na rzecz pokoju, solidarności i dobra wspólnego. Jesteśmy dumni, że stanęliśmy u jego boku”.
Sekretarz generalny ITF Stephen Cotton dodał: „Papież Franciszek stał mocno po stronie ludzi pracy przez cały okres swojego pontyfikatu. Rozumiał realne konsekwencje niesprawiedliwości i nierówności i wykorzystywał swoją globalną platformę, aby domagać się odpowiedzialności od tych, którzy sprawują władzę. Jego zaangażowanie w związki zawodowe było zakorzenione we wspólnym celu – budowaniu świata, w którym każdy pracownik jest traktowany z godnością i gdzie pokój jest realizowany poprzez sprawiedliwość. Jego głos był siłą moralną, a jego strata będzie głęboko odczuwalna w całym naszym ruchu”.
Jego przywództwo moralne podkreśliło znaczenie silnych związków zawodowych, współpracy międzynarodowej i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość ludzkości.
Cała rodzina ITF kieruje swe myśli ku wszystkim, którzy opłakują jego odejście, a w szczególności ku związkom zawodowym w Argentynie, które od najmłodszych lat łączyła głęboka więź z papieżem Franciszkiem jako obrońcą ludzi pracy.
Tłumaczenie artykułu ze strony internetowej ITF z dnia 21.04.2025 roku.