Armatorzy, rządy i związki zawodowe zgodziły się na szereg zmian w umowie głównej znanej jako Konwencja o pracy na morzu (MLC,2006), globalnym porozumieniu, które ustanawia minimalne standardy warunków pracy i życia marynarzy. Aktualizacje, które nazywane są przełomowymi dla branży, pojawiają się w momencie, gdy nowoczesna MLC przygotowuje się do obchodów 20. rocznicy po konsolidacji i przekształceniu 37 konwencji MOP w MLC w 2006 roku.
Wiele kwestii, które zostały przedstawione podczas spotkania w Genewie w zeszłym tygodniu, pojawiło się podczas pandemii, kiedy marynarze, z powodu restrykcji, zostali uwięzieni na morzu. Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS) objęła przewodnictwo w reprezentowaniu marynarzy podczas negocjacji po tym, jak podczas pandemii stała na czele jako rzecznik, aby marynarze zostali wyznaczeni jako kluczowi pracownicy i aby stworzono dla nich narzędzia większej swobody w zakresie urlopów na lądzie, podmian załóg oraz podróżowania.
Pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy, Specjalny Komitet Trójstronny ds. MLC spotyka się co trzy lata w celu dokonania przeglądu umowy ramowej. Trójstronna morska struktura regulacyjna MOP skupia rządy krajowe, globalną grupę armatorów koordynowaną przez ICS oraz globalną grupę marynarzy koordynowaną przez ITF. Podkreśla się, że MOP jest jedyną trójstronną agencją ONZ, za pośrednictwem której rządy krajowe wraz z sektorowymi partnerami społecznymi (przedstawicielami pracodawców i pracowników) ustanawiają standardy i politykę w zakresie prawa pracy w drodze otwartych debat i negocjacji.
„We współpracy z naszymi rządami i partnerami społecznymi udało nam się wprowadzić znaczące ulepszenia w zakresie praw marynarzy” – powiedział Tim Springett, przewodniczący Komitetu Spraw Pracowniczych ICS i rzecznik Grupy Armatorów na spotkaniu MOP. „Osiągnięcia Specjalnego Komitetu Trójstronnego dowodzą, że – niezależnie od kwestii, przed którą stoi nasza branża – kiedy się zjednoczymy, możemy ją rozwiązać”.
Wśród poprawek uzgodnionych w celu poprawy warunków pracy i życia marynarzy na pokładach statków znalazły się przepisy dotyczące wyznaczenia marynarzy jako kluczowych pracowników. Uzgodniono również wzmocnienie wymogów w zakresie wspierania repatriacji marynarzy, nowe obowiązkowe środki zapewniające marynarzom dostęp do urlopu na lądzie bez konieczności posiadania wizy lub specjalnego zezwolenia, a także wzmocnioną ochronę przed zastraszaniem i nękaniem.
ICS twierdzi, że marynarze są jednymi z najbardziej odizolowanych ludzi na świecie, jeśli chodzi o opiekę medyczną. MOP zatwierdziła również nowe przepisy MLC zalecające posiadanie Międzynarodowego Przewodnika Medycznego ICS dla Marynarzy i Rybaków na pokładach statków. Pierwsze wydanie Międzynarodowego Przewodnika Medycznego dla Marynarzy i Rybaków zostało opublikowane w marcu 2023 r. i zostało zaprojektowane specjalnie do użytku przez osoby odpowiedzialne za opiekę medyczną na statkach, a nie przez specjalistów na lądzie. Przewodnik został opracowany w ramach współpracy prowadzonej przez ICS, przy wsparciu Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zdrowia Morskiego (IMHA).
Na spotkaniu uzgodniono również pakiet uzupełniających się rezolucji, z których jedna ustanowiła ramy dla przyszłego wspólnego spotkania trójstronnych partnerów MOP i państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w celu przeglądu i potencjalnego ujednolicenia nakładających się wymagań w zakresie godzin pracy marynarzy i przepisów dotyczących odpoczynku, w ramach konwencji nadzorowanych przez obie organizacje.
Oczekuje się, że nowe środki przyjęte przez MOP zostaną zatwierdzone w Genewie podczas 113. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy MOP w czerwcu. Oczekuje się, że wejdą one w życie dwa lata później, w grudniu 2027 roku.
ITF news update