Obecna umowa POL-NIS dotycząca przeniesienia obowiązku ubezpieczeń społecznych z Norwegii do Polski dla marynarzy pracujących pod banderą NIS wygasa z dniem 31.03.2022. Z obecnie dostępnych informacji wiemy, że najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona.

Jeżeli do tego dojdzie to będziecie musieli zostać ubezpieczeni w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych bądź zawnioskować na podstawie polskiego zaświadczenia A1 o zwolnienie z takiego obowiązku w Norwegii. Niestety uzyskanie formularza A1 w świetle obecnych rozwiązań prawnych jest bardzo trudne.
W związku z powyższym musimy mieć informacje na bieżąco o rozwoju wydarzeń. Na dzisiaj potrzebujemy, ze strony marynarzy pracujących pod NIS, w postaci informacji zwrotnej na adres marynarz@nms.org.pl o obecnych praktykach armatorów norweskich. Musimy uzyskać informacje ilu polskich marynarzy jest obecnie ubezpieczonych w Norwegii. Prosimy również o przesłanie informacji zwrotnej :
1) czy armator, pośrednik informuje jak będą wyglądać sprawy związane z ubezpieczeniem społecznym po 31.03.2022 oraz
2) w jakiem systemie ubezpieczeniowym obecnie się znajdujesz ? Polski ZUS czy Norweski NAV ? Można oczywiście dodać wszelkie inne informacje, które mogłyby okazać się przydatne dla sprawy np. w jaki sposób traktowani sią inny marynarze z UE pod NIS.

wellmedia